ΕΣΚΑΝΑ ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ: ΣΤΟ ΤΕΛΙΚΟ Ο ΕΣΠΕΡΟΣ

Στο δεύτερο  ημιτελικό ο ‘Εσπερος επικράτησε της Δραπετσώνας  με 58-53,  και προκρίθηκε στο μεγάλο ραντεβού με τον Κρόνο Γ.Σ , που είναι προγραμματισμένο για την Πέμπτη 20 Απριλίου στις 20:00.

ΦΑΣΕΙΣ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΓΩΝΑ

ΦΑΣΕΙΣ ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ-ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑΣ | HMITEΛΙΚΟΣ FINAL-FOUR ΚΥΠ…

Δημοσιεύτηκε από SportMax News στις Τετάρτη, 12 Απριλίου 2017

ΔΗΛΩΣΕΙΣ

ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ -ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ 58-53

ΠΟΚ ΕΣΠΕΡΟΣ(Γράψας , Μάντζαρης ): Αγγελόπουλος 8(2), Καραγιαννίδης 4, Ντόσκορης 2, Καρλάφτης , Χαρούνι Κλ. 10, Χατζηκίδης 8(2), Τράγος 5, Βλασσόπουλος 11(1) , Αθανασιάδης ,Γραμματικός 2, Χαρούνι Νικ. Πρόγκας 8(1)

ΔΑΣ ΔΡΑΠΕΤΣΩΝΑ (Καλλιπολίτης, Παππάς): Αρμανίδης 4(1), Καρελάς 10(2), Μούστα 3, Χεργκελετζής 8, Κατσούρης 24(2) , Πεζιρκιανίδης , Τσουκάτος , Ραλλάκης 4, Βράκας

«Ημιτελικός για γερά νεύρα με νικητή τον Έσπερο | Κρόνος-Έσπερος ο Τελικος Κυπέλλου

Ημιτελικός για γερά νεύρα εξελίχθηκε στο Κλειστό του Αγίου Δημητρίου, όπου ο Έσπερος εν τέλει υπέταξε την σκληροτράχυλη Δραπετσώνα με 58-53 και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου, όπου θα βρει τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ, όμως ο Έσπερος σε βάθος χρόνου, βρήκε τρόπο να αποκτήσει μια διαφορά 6 πόντων, βασιζόμενος στην εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας.

Η Δραπετσώνα προσπάθησε να μειώσει, όμως το πρώτο δεκάλεπτο θα την έβρισκε πίσω στο σκορ με 22-16. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η ομάδα της Καλλιθέας συνέχισε με τους ίδιους ρυθμούς, ανεβάζοντας τη διαφορά στις τάξεις των 9 πόντων, την οποία και κατόρθωσε να διατηρήσει μέχρι και το τέλος του ημιχρόνου, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια προηγούμενη με 33-24.

Στη τρίτη περίοδο τα πράγματα έμοιαζαν να μην πηγαίνουν καλά για την ομάδα του Καλλιπολίτη, ο οποίος έβλεπε τους παίχτες του να δυσκολεύονται στην επίθεση.

Παρόλα αυτά, με ένα ξέσπασμα στα τελευταία 3 λεπτά, η διαφορά κατέβηκε στους 4, όπου και παρέμεινε με το πέρας της τρίτης περιόδου. Στη τέταρτη και τελευταία περίοδο, το παιχνίδι έγινε αμέσως ντέρμπι, καθώς η Δραπετσώνα με δύο συνεχόμενα τρίποντα, προσπέρασε ύστερα από πολύ ώρα.

Τα υπόλοιπα λεπτά συνεχίστηκαν με τις δύο ομάδες να βρίσκονται μαζί στο σκορ, όμως το παιχνίδι πήρε άλλη τροπή, καθώς οι αψιμαχίες μεταξύ παιχτών πήραν το πάνω χέρι, ενώ κόντεψαν να πιαστούν στα χέρια ο coach Καλλιπολίτης με έναν παίχτη του Έσπερου, όμως με τους πιο ψύχραιμους να ελέγχουν την κατάσταση. Αυτή η διακοπή φάνηκε να γύρισε το διακόπτη στη ροή του παιχνιδιού, καθώς η Δραπετσώνα  έχασε τη συγκέντρωση της, ενώ η ομάδα του Μάντζαρη κατόρθωσε να πάρει διαφορά ασφαλείας τη πιο κρίσιμη στιγμή, με τον Αγγελόπουλο να βρίσκει στόχο από τα 6.75 κάνοντας το σκορ 55-51, με μόλις 33″ πριν από τη λήξη.

Οι τυπικά φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι, όμως ένα σουτ από το Βλασσόπουλο ήρθε για να βάλει ταφόπλακα στις ελπίδες της Δραπετσώνας, με τον Αγγελόπουλο να διαγραφεί το τελικό σκορ με 1/2 βολές.

Στον τελικό του Κυπέλλου της ΕΣΚΑΝΑ θα αναμετρηθούν οι Κρόνος Αγίου Δημητρίου με τον Έσπερο Καλλιθέα»   SPORTMAX

«Ο Έσπερος Καλλιθέας θα είναι ο αντίπαλος του Κρόνου Αγίου Δημητρίου στον τελικό του Κυπέλλου ΕΣΚΑΝΑ, μετά την νίκη του με 58-53 επί της Δραπετσώνας στον δεύτερο ημιτελικό.

Το Final Four που διεξάγεται στο κλειστό του Αγίου Δημητρίου θα ολοκληρωθεί την Πέμπτη 20 Απριλίου με τον τελικό να είναι προγραμματισμένος για τις 20:00.»  basketa.gr