ΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΤΟΥΡΝΟΥΑ BASKETBALL ΥΠΟΔΟΜΩΝ 2018-19

ΓΕΝΙΚΗ ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ

Τουρνουά Basketball Υποδομών  2018-19
     Στόχος αυτού του τουρνουά είναι να δοθεί η δυνατότητα συμμετοχής σε αγώνες στη διάρκεια ολόκληρης της αγωνιστικής περιόδου (Νοέμβριος – Μάιος) στους μικρούς αθλητές των Συλλόγων.
ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ
Για τα αγόρια: ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α (2004), ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β (2005), ΜΙΝΙ (2006), ΠΡΟΜΙΝΙ (2007), JUNIORS A (2008) , JUNIORS Β (2009) , JUNIORS Γ (2010)
Για τα κορίτσια: ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (2008-2010)

ΑΡΘΡΟ 1o: ΣΩΜΑΤΕΙΑ ΔΙΚΑΙΟΥΜΕΝΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Δικαίωμα συμμετοχής στο ΤΟΥΡΝΟΥΑ BASKETBALL ΥΠΟΔΟΜΩΝ  έχουν όλα τα αναγνωρισμένα σωματεία της Ε.Σ.Κ.Α. και της Ε.Σ.Κ.Α.Ν.Α. , που θα υποβάλλουν εμπρόθεσμα την δήλωση συμμετοχής τους,  το αργότερο μέχρι την Παρασκευή 26 Οκτωβρίου  2018.
Στο τουρνουά τα σωματεία μπορούν να συμμετέχουν με παραπάνω από μία ομάδα στην ίδια ηλικιακή κατηγορία. Οι επιπλέον ομάδες θα αγωνίζονται υποχρεωτικά σε διαφορετικούς ομίλους. Θα πρέπει όλες οι ομάδες που συμμετέχουν με επιπλέον τμήματα να υποβάλλουν πριν την έναρξη του τουρνουά, λίστα με τους αθλητές τους (οι λίστες αφορούν όλα τα τμήματα) .

ΑΡΘΡΟ 2o: ΣΥΣΤΗΜΑ  ΔΙΕΞΑΓΩΓΗΣ

Η έναρξη του τουρνουά ορίζετε για το Σαββατοκύριακο 10/11 – 11/11/2018.

• ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α (2004), ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β (2005), ΜΙΝΙ (2006), Προμίνι (2007) & JUNIORS A (2008)

Η Α’ φάση θα διεξαχθεί σε ομίλους . Οι ομάδες του κάθε ομίλου θα αγωνιστούν με σύστημα pool σε δύο γύρους  , σύμφωνα με το πρόγραμμα που θα καταρτισθεί.
      Η Β φάση θα γίνει ανάλογα με των αριθμό των ομάδων και θα γνωστοποιηθεί στους ενδιαφερόμενους μετά τη συγκρότηση των ομίλων.

• ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: JUNIORS Β (2009) , JUNIORS Γ (2010) και  ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (2008-2010)

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ. Σκοπός του τουρνουά για αυτές τις ηλικιακές  κατηγορίες  είναι κυρίως η εξοικείωση των αθλητών/τριών με τις αγωνιστικές συνθήκες , με αμοιβαίο σεβασμό των αντιπάλων, με καλλιέργεια της συνεργασίας και της ευγενούς άμιλλας μεταξύ των αθλητών, των προπονητών, των γονέων και των παραγόντων , με βασική αρχή τους το «ευ αγωνίζεσθε» και τη χαρά του παιχνιδιού.

ΑΡΘΡΟ 3o: ΜΠΑΛΛΑ ΑΓΩΝΩΝ

Η μπάλα  που θα χρησιμοποιηθεί μπορεί να είναι συνθετική ή δερμάτινη, ανάλογα με την ηλικιακή κατηγορία. Για τους Παμπαίδες Α (2004) & Παμπαίδες Β (2005) θα χρησιμοποιηθεί Νο 7, για τα Μίνι (2006) η Νο 6 και για τα Προμίνι (2007) , Juniors A (2008) , Juniors Β (2009) , JUNIORS Γ (2010) και  ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (2008-2010) η Νο 5.

ΑΡΘΡΟ 4o:  ΔΙΚΑΙΟΥΜΕΝΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΑΘΛΗΤΕΣ

Οι αθλητές που θα συμμετέχουν στο ΤΟΥΡΝΟΥΑ BASKETBALL ΥΠΟΔΟΜΩΝ θα πρέπει να έχουν:

• ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α (2004), ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β (2005) & ΜΙΝΙ (2006)

Δελτίο αθλητικής ιδιότητος (κατ’ εξαίρεση μπορεί να συμμετάσχουν και δυο αθλητές με επικυρωμένα πιστοποιητικά γέννησης , φωτογραφία καθώς και έγγραφη βεβαίωση της προηγούμενης ομάδας τους ότι τους επιτρέπει να λάβουν μέρος στο τουρνουά με την καινούργια τους ομάδα) και απαραίτητα για όλους ΚΑΡΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΑΘΛΗΤΗ (σύμφωνα με το άρθρο 16 του Ν.4479/2017 και την ΚΥΑ των Υπουργών Υγείας και Υφυπουργού Πολιτισμού).

• Ενώ ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: ΠΡΟΜΙΝΙ (2007) , JUNIORS A (2008) , JUNIORS Β (2009) , JUNIORS Γ (2010) και ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (2008-2010) πιστοποιητικό γέννησης, φωτογραφία και απαραίτητα για όλους ΚΑΡΤΑ ΥΓΕΙΑΣ ΑΘΛΗΤΗ (σύμφωνα με το άρθρο 16 του Ν.4479/2017 και την ΚΥΑ των Υπουργών Υγείας και Υφυπουργού Πολιτισμού).

ΑΡΘΡΟ 5o:  ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ-ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ

Η διαιτησία και γραμματεία του αγώνα ορίζεται από την ΚΕΔ/ΕΣΚΑ ή την ΚΕΔ/ΕΣΚΑΝΑ.
Στοιχεία επικοινωνίας:
 ΚΕΔ/ΕΣΚΑ : info@eska.gr (σε ΠΡΟΣΟΧΗ Κας ΜΠΑΡΖΟΥΚΑ) ή  210 2932220,
 ΚΕΔ/ΕΣΚΑΝΑ κ. Ιωσήφ Βουράκη (6997375913 ΚΕΔ-6945308708)  & Γιώργου Καρότση (6956027645)

Κατόπιν συνεννόησης με τις ΚΕΔ/ΕΣΚΑ-ΕΣΚΑΝΑ θα πρέπει να ορίζετε τους αγώνες σας και να καλείτε διαιτητές αυστηρά ως την ΤΡΙΤΗ το μεσημέρι. Σε περίπτωση ακύρωσης ή αλλαγής του αγώνα θα πρέπει να ειδοποιείτε ως την ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ το μεσημέρι αλλιώς θα επιβαρύνεστε με τα έξοδα διαιτησίας-γραμματείας. Οι ομάδες της ΕΣΚΑ θα πρέπει να καλούν την ΚΕΔ/ΕΣΚΑ (κ.Αντεριώτη Χρήστο 6944163472 για διαιτητές , κ. Θεοδωσιάδη Σταμάτη 6977243098 για κριτές) και οι ομάδες της ΕΣΚΑΝΑ την ΚΕΔ/ΕΣΚΑΝΑ (κ. Ιωσήφ Βουράκη (6997375913 ΚΕΔ-6945308708)  & Γιώργου Καρότση (6956027645).
Οι αγώνες του τουρνουά θα γίνονται με ένα διαιτητή και ένα κριτή. Οι ομάδες που συμμετέχουν στο τουρνουά  υποχρεώνονται να καταβάλουν, πριν την έναρξη των εντός έδρας αγώνων τους  σε κάθε διαιτητή το ποσόν των (12) δώδεκα ευρώ και στον κριτή το ποσό των (8)  οκτώ
ευρώ (ΚΕΔ ΕΣΚΑΝΑ).  Για την ΚΕΔ ΕΣΚΑ θα υπάρχει αντίστοιχη ενημέρωση.
      Σε περίπτωση που δεν καταβληθούν από το γηπεδούχο σωματείο τα έξοδα κριτή-διαιτητή το γηπεδούχο σωματείο μηδενίζεται στον συγκεκριμένο αγώνα.
Σε περίπτωση ματαίωσης ή διακοπής αγώνα μέχρι την λήξη του α΄ ημιχρόνου για οποιονδήποτε λόγο, τα έξοδα των διαιτητών και κριτών  που έχουν προσέλθει, καταβάλλονται από την γηπεδούχο ομάδα αλλά περιορίζονται στο ήμισυ, ενώ κατά την επανάληψη του αγώνα τα έξοδα των διαιτητών και κριτών καταβάλλονται και πάλι από το γηπεδούχο σωματείο αλλά ολόκληρο το  ποσόν.
Σε περίπτωση διακοπής του αγώνα μετά την έναρξη του β΄ ημιχρόνου για οποιονδήποτε λόγο, τα έξοδα των διαιτητών και κριτών που έχουν προσέλθει, καταβάλλονται από την γηπεδούχο ομάδα στο ακέραιο και στην επανάληψη του αγώνα καταβάλλεται από την γηπεδούχο ομάδα το ήμισυ του ποσού.

Η ΤΗΡΗΣΗ ΦΥΛΛΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥ ΟΜΑΔΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΗΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΥΛΛΟΥ ΑΓΩΝΑ.

• ΓΙΑ ΤΗΝ ΗΛΙΚΙΑΚΗ ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ JUNIORS A 2008: Η διαιτησία των αγώνων θα γίνεται κατόπιν συνεννόησης των δυο ομάδων είτε από διαιτητή-κριτή  είτε από τους  προπονητές και γραμματεία από 2 γονείς των ομάδων. Η ΤΗΡΗΣΗ ΦΥΛΛΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ ΓΙΑ ΤΑ JUNIORS A ΚΑΘΩΣ ΕΠΙΣΗΣ ΚΑΙ Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ ΤΟΥ ΣΤΗΝ ΓΡΑΜΜΑΤΕΙΑ ΤΟΥ ΤΟΥΡΝΟΥΑ. ΣΕ ΑΝΤΙΘΕΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΘΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΗΔΕΝΙΣΜΟΣ ΤΗΣ ΓΗΠΕΔΟΥΧΟΥ ΟΜΑΔΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΤΗΝ ΥΠΟΧΡΕΩΣΗ ΤΗΡΗΣΗΣ ΤΟΥ ΦΥΛΛΟΥ ΑΓΩΝΑ.
  • ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: JUNIORS Β (2009) , JUNIORS Γ (2010) και ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (2008-2010) :  Ο αγώνας θα σφυρίζεται από τους προπονητές των δύο ομάδων.

ΑΡΘΡΟ 6o:  ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΑΘΛΗΤΩΝ

Οι ομάδες που παίρνουν μέρος στο  τουρνουά υποχρεούνται να συμμετέχουν τουλάχιστον με δέκα αθλητές. Σε περίπτωση μη συμπλήρωσης από μία ομάδα 10άδας σε κάποιο αγώνα, η ομάδα αυτή χάνει τον αγώνα, ο οποίος κατακυρώνεται υπέρ της αντιπάλου με σκορ 20-0 και βαθμολογία 2-1. Πέραν τούτου προτείνουμε ο αγώνας να διεξαχθεί σε φιλικά πλαίσια.

• ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: JUNIORS Β (2009) , JUNIORS Γ (2010) και ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (2008-2010)

Οι ομάδες που παίρνουν μέρος στο  τουρνουά υποχρεούνται  να συμμετέχουν με ελάχιστο 8 αθλητές και με μέγιστο τους 16 αθλητές.

ΑΡΘΡΟ 7ο:  ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΣ  ΔΙEΞAΓΩΓΗΣ ΑΓΩΝΟΣ

1. ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΑΓΩΝΑ

• ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α (2004), ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β (2005), ΜΙΝΙ (2006), Προμίνι (2007) & JUNIORS A 2008:
    • Ο αγώνας του τουρνουά  θα διαρκεί συνολικά 40 (σαράντα) λεπτά καθαρό χρόνο δηλαδή τέσσερα (4) δεκάλεπτα.
    • Κάθε ομάδα δικαιούται τέσσερα ΤΑΙΜ-ΑΟΥΤ καθ΄ όλη την διάρκεια του αγώνα (ένα σε κάθε περίοδο).

• ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: JUNIORS Β (2009) , JUNIORS Γ (2010) ΚΑΙ  ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (2008-2010):
    • Ο αγώνας του τουρνουά  θα διαρκεί συνολικά 40 (σαράντα) λεπτά μεικτό χρόνο ή 36 (τριάντα έξι) λεπτά καθαρά δηλαδή τέσσερα (4) οκτάλεπτα.

1. ΚΑΝΟΝΙΣΜΟΙ
  • ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α (2004), ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β (2005), ΜΙΝΙ (2006), ΠΡΟΜΙΝΙ (2007) & JUNIORS A (2008)
  • Οι ομάδες του τουρνουά  είναι υποχρεωμένες να χρησιμοποιούν κάθε αθλητή/τρια τους για τουλάχιστον ένα δεκάλεπτο σε κάθε αγώνα. Συγκεκριμένα τον αγώνα θα ξεκινήσουν πέντε αθλητές που θα αντικατασταθούν από τους υπόλοιπους πέντε στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι αθλητές που θα απομένουν θα συμμετάσχουν στο πρώτο δεκάλεπτο του β΄ ημιχρόνου.
    Κατά την διάρκεια των δύο (2) δεκαλέπτων του πρώτου ημιχρόνου, δεν επιτρέπεται η αντικατάσταση αθλητών παρά μόνο σε περίπτωση τραυματισμού ή αποβολής,  με αθλητή  που  δεν έχει συμμετάσχει μέχρι εκείνη τη στιγμή. Εάν ο τραυματισμένος αθλητής επανέλθει στον αγώνα θα πρέπει υποχρεωτικά να συμπληρώσει δέκα λεπτά συμμετοχής.
    Στο τρίτο δεκάλεπτο επιτρέπονται αλλαγές μόνο στους αθλητές που έχουν χρησιμοποιηθεί και παίζουν για δεύτερο δεκάλεπτο. Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι αλλαγές επιτρέπονται σε όλους.

Αν μία ομάδα κατέβει σε αγώνα με δέκα (10) ή έντεκα (11) αθλητές δίνει το δικαίωμα
                         στην αντίπαλη ομάδα να χρησιμοποιήσει τον αντίστοιχο αριθμό αθλητών.

• Στην Τελική φάση (ημιτελικοί και τελικοί) οι ομάδες είναι υποχρεωμένες να κατέβουν με ΔΩΔΕΚΑ (12) αθλητές.
  • Σε περίπτωση παράτασης αυτή θα έχει  διάρκεια 5 λεπτά καθαρού χρόνου με

δικαίωμα αλλαγών και ενός ΤΑΙΜ-ΑΟΥΤ από κάθε ομάδα.

• Ισχύει κανονικά ο κανόνας των 24’’ και 8’’.

• ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Α (2004), ΠΑΜΠΑΙΔΕΣ Β (2005):
    • Επιτρέπονται όλα τα σκρίν .
    • Απαγορεύεται ρητά στις ομάδες να παίζουν οποιαδήποτε μορφή «άμυνα Ζώνης» * και zone press.
    • Επιτρέπεται προσωπική άμυνα (man to man) σε όλο το γήπεδο ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΙΔΕΣ

• ΓΙΑ ΤΑ ΜΙΝΙ (2006):
    • Επιτρέπονται τα σκρίν μακριά από την μπάλα και το hand off . Απαγορεύονται τα σκρίν πάνω στην μπάλα (pick and roll).
    • Μόνο στα τελευταία 2 (δύο) λεπτά της 4ης περιόδου, όπως και στα τελευταία 2  (δύο) λεπτά της παράτασης, επιτρέπεται η προσωπική άμυνα (man to man) σε όλο το γήπεδο ΧΩΡΙΣ ΠΑΓΙΔΕΣ.

• ΓΙΑ ΤΑ ΠΡΟΜΙΝΙ (2007) & JUNIORS A (2008):
    • Aπαγορεύεται ρητά στις ομάδες να παίζουν οποιαδήποτε μορφή «άμυνα Ζώνης»* και press (zone press, man to man press).
    • Απαγορεύονται όλα τα σκρίν πάνω στη μπάλα (pick and roll και hand off).
    • Επιτρέπονται τα σκριν μακριά από τη μπάλα.

• ΓΙΑ ΤΑ JUNIORS Β (2009), JUNIORS Γ (2010) και ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (2008-2010):
    • Απαγορεύεται ρητά στις ομάδες να παίζουν οποιαδήποτε μορφή «άμυνα Ζώνης» * και press (zone press, man to man press).

στην επιτιθέμενη ομάδα.

Σε περίπτωση που δεν τηρηθούν τα παραπάνω αναφερόμενα ο διαιτητής του αγώνα, οφείλει να κάνει μία παρατήρηση στο προπονητή της ομάδας που δεν τηρεί τον κανονισμό και αν εκείνος δε συμμορφωθεί, τότε ο αγώνας θα διακόπτεται και θα δίνονται δύο ελεύθερες βολές στην αντίπαλη ομάδα και κατοχή μπάλας , όσες φορές και να συμβεί αυτό.

ΑΡΘΡΟ 8ο:  ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ

Ισχύει η βαθμολογία βάσει του κανονισμού πρωταθλημάτων της Ε.Ο.Κ.

• ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ:JUNIORS Β (2009) , JUNIORS Γ (2010) ΚΑΙ ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (2008-2010)

ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ. Σκοπός του τουρνουά  είναι κυρίως η εξοικείωση με τις αγωνιστικές συνθήκες και την χαρά του παιχνιδιού.

ΑΡΘΡΟ  9o:  ΥΠΟΧΡΕΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΣΩΜΑΤΕΙΩΝ

Οι αγώνες θα διεξάγονται Σάββατο ή Κυριακή και η γηπεδούχος ομάδα υποχρεούται να ορίζει το γήπεδο, ημέρα και ώρα αγώνα κατόπιν συνεννόησης με την αντίπαλη ομάδα τουλάχιστον 4-5 ημέρες πριν την διεξαγωγή του.
      Ο γηπεδούχος υποχρεούται να ενημερώνει τη Γραμματεία του τουρνουά για την ημέρα και ώρα αγώνα που έχει «κλείσει» ή σε περίπτωση αναβολής για τις ενέργειες που έχει κάνει. Αγώνας εξ αναβολής ΠΡΕΠΕΙ να διεξαχθεί εντός 15 (δεκαπέντε) ημερών. Σε περίπτωση που δεν διεξαχθεί ο αγώνας και μετά την πρώτη αναβολή και εφόσον δεν συντρέχουν φυσικά φαινόμενα κλπ  η ομάδα που θα είναι υπαίτια της νέας αναβολής του αγώνα θα μηδενίζεται για τον συγκεκριμένο αγώνα. Εκτός αν έχει συμφωνηθεί και από τις δυο πλευρές η νέα αναβολή και έχει ενημερωθεί γι’ αυτό η επιτροπή.
      Αγώνες που δεν έχουν διεξαχθεί για οποιοδήποτε λόγο μετά το πέρας της Α’ Φάσης και εφόσον έχει δοθεί και μια επιπλέον αγωνιστική για την τέλεση αυτών των αγώνων δεν θα προσμετρούνται στην τελική βαθμολογία.
      Μετά τη λήξη του αγώνα, υποχρεούνται όλοι οι γηπεδούχοι το αργότερο μέχρι Τετάρτη πρωί, να στείλουν με sms, e-mail ή fax το φύλλο αγώνα με το αποτέλεσμα του.

Τηλέφωνο Γραμματείας: 2109515896 (ΔΕΥΤΕΡΑ – ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ 10:00-13:00) ,
 6975028090 , 6974317290 (vibermessenger)
FAX: 2109515896
E-mail: tournouabasketypodomon@gmail.com

Η ΠΑΡΟΥΣΙΑ ΓΙΑΤΡΟΥ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ ΕΙΝΑΙ ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΗ.
Το γηπεδούχο σωματείο είναι υπεύθυνο  για την ιατρική κάλυψη κατά την διάρκεια της διεξαγωγής του αγώνα. Ουδεμία ευθύνη φέρουν οι διοργανωτές για ότι λάβει χώρα στο πλαίσιο της διεξαγωγής των αγώνων καθώς και πριν και μετά από αυτούς.

Τα σωματεία που θα δηλώσουν συμμετοχή είναι υποχρεωμένα να διαφυλάξουν το κύρος του τουρνουά  σύμφωνα με τους ισχύοντες κανονισμούς Πρωταθλημάτων.

ΑΡΘΡΟ 10o:  ΕΝΣΤΑΣΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΣΦΥΓΕΣ

Οι ενστάσεις και οι προσφυγές στην Επιτροπή διεξαγωγής του τουρνουά απαγορεύονται εκτός των περιπτώσεων πλαστοπροσωπίας ή αντικανονικής συμμετοχής αθλητού.

ΑΡΘΡΟ 11ο: ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΟΙ ΟΡΟΙ

Η συμμετοχή στο τουρνουά για όλες τις ηλικιακές κατηγορίες  είναι 60 ευρώ.
       Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τον τρόπο πληρωμής μπορείτε να απευθυνθείτε στον κ.Ταχυνάκο Κυριάκο (τηλ.επικοινωνίας 6975028090).

ΑΡΘΡΟ 12ο: ΕΠΑΘΛΑ ΚΑΙ ΒΡΑΒΕΙΑ

• ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: Παμπαίδες Α (2004), Παμπαίδες Β (2005), Μίνι (2006), Προμίνι (2007)

Στην πρωταθλήτρια ομάδα θα απονεμηθεί ειδικό έπαθλο με δίπλωμα και κύπελλο, στους δε αθλητές της θα απονεμηθούν διπλώματα με μετάλλια χρυσού χρώματος. Επίσης θα απονεμηθούν διπλώματα και μετάλλια για τη δεύτερη ομάδα χρώματος αργυρού και για την τρίτη ομάδα χρώματος χαλκού. Στις υπόλοιπες ομάδες θα μοιραστούν αναμνηστικά διπλώματα σε όλους τους αθλητές.

• ΓΙΑ ΤΙΣ ΗΛΙΚΙΑΚΕΣ ΚΑΤΗΓΟΡΙΕΣ: Juniors A (2008) , Juniors Β (2009) , JUNIORS Γ (2010) και ΜΙΝΙ ΚΟΡΙΤΣΙΑ (2008-2010)

Σε όλους τους αθλητές των ομάδων που συμμετέχουν στο τουρνουά των παραπάνω ηλικιακών κατηγοριών θα  απονεμηθούν διπλώματα και μετάλλια.

ΑΡΘΡΟ 13ο: ΠΑΡΑΠΤΩΜΑΤΑ – ΚΥΡΩΣΕΙΣ

Σε περίπτωση που ένα σωματείο θεωρηθεί υπεύθυνο σοβαρών επεισοδίων , άκρως δυσφημιστικών για το άθλημα θα τιμωρείται από τους διοργανωτές με αποβολή από το τουρνουά. Το κάθε σωματείο είναι αποκλειστικά υπεύθυνο για τις συμπεριφορές των προπονητών , των αθλητών , των γονέων και των παραγόντων του με ποινή αποβολής από το τουρνουά.

ΑΡΘΡΟ 14ο: ΑΠΟΔΟΧΗ ΟΡΩΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ

Με την υποβολή της δήλωσης συμμετοχής στο Τουρνουά Basketball Υποδομών κάθε συμμετέχουσα ομάδα δηλώνει ότι αποδέχεται πλήρως και ανεπιφύλακτα τους παρόντες κανονισμούς και όρους συμμετοχής στο Τουρνουά.
   Επίσης όλοι οι παίκτες της ομάδας και οι κηδεμόνες αυτών (σε περίπτωση ανηλίκων) που συμμετέχουν στο Τουρνουά αποδέχονται πλήρως και ανεπιφύλακτα τους παρόντες κανονισμούς και όρους συμμετοχής και συμμετέχουν στο Τουρνουά με αποκλειστική ευθύνη της ομάδας που δηλώνει συμμετοχή ή και δική τους προσωπική ευθύνη.
   Η συμμετέχουσα ομάδα και όλοι οι παίκτες της ομάδας (ή οι κηδεμόνες αυτών) που συμμετέχουν στο Τουρνουά εξουσιοδοτούν αμετάκλητα τους Διοργανωτές να χρησιμοποιούν , να μεταδίδουν , να δημοσιεύουν , να επιδεικνύουν κλπ φωτογραφίες , σχέδια, βίντεο, ταινίες, φωνής συμμετεχόντων, το όνομά τους , δηλώσεις , βιογραφικά, συνεντεύξεις κλπ που έχουν δημιουργηθεί κατά την συμμετοχή ή με αφορμή το Τουρνουά σε οποιοδήποτε σήμερα γνωστό μέσο όπως ιστοσελίδες, κοινωνικά δίκτυα, αφίσες κλπ.

ΓΕΝΙΚΑ

Για κάθε θέμα που θα προκύψει κατά τη διεξαγωγή του τουρνουά και που δεν προβλέπεται από την παρούσα προκήρυξη, καθώς και για κάθε ασάφεια που έχει ανάγκη από διευκρίνιση ή συμπλήρωση αποφασίζει η Επιτροπή διεξαγωγής του τουρνουά basketball υποδομών και είναι δεσμευτική από όλους τους συμμετέχοντες.