Β’ ΕΘΝΙΚΗ: ΜΕΓΑΛΗ ΝΙΚΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΕΣΠΕΡΟ , ΕΣΠΕΡΟΣ 96-83 ΠΑΓΚΡΑΤΙ

Για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος Β’ Εθνικής κατηγορίας μπάσκετ ανδρών ο ΕΣΠΕΡΟΣ νίκησε εντός έδρας το ΠΑΓΚΡΑΤΙ με σκορ 96-83 (62-38).

Διαιτητές: Σκαλτσής, Καλογριάς.

Δεκάλεπτα: 27-15, 62-38, 77-61, 96-83.

ΕΣΠΕΡΟΣ (Μάντζαρης, Γράψας): Αγγελόπουλος 7 (1), Βάρσος 8 (2), Χατζηκίδης 5 (1), Χαρούνι Ν. 10, Μούτσα 5 (1), Παπαφλωράτος 10 (1), Βλασσόπουλος 9 (1), Χαρούνι Κλ. 19 (1), Γραμματικός 15 (3), Σκουλούδης 8, Μπούσι.

ΠΑΓΚΡΑΤΙ (Λιόγας): Τζιβελέκας 17 (2), Μαγιντόμπε 6 (2), Κούτρας 10 (1), Κατωπόδης 7 (1), Λυτόπουλος 14 (1), Φωτίου 5, Δερμιτζάκης 13, Δόξας 1, Ροδοστόγλου 6, Μπένος 4.

Γκόλντεν Στέιτ…Καλλιθέας (basketa.gr)

Μπορεί ο τίτλος να τείνει σε υπερβολή, αλλά ο Έσπερος πραγματοποίησε το πρώτο του καλύτερο ημίχρονο, σκοράροντας 62 πόντους απέναντι στο Παγκράτι, κερδίζοντας το με 96-83, και φτάνοντας στις 8 νίκες στο πρωτάθλημα. Με πλουραλισμό στο σκοράρισμα η ομάδα του Αντώνη Μάντζαρη έφτασε στο +11 (16-5) στο 5′, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο με 27-15, προϊδεάζοντας για το τι θα επακολουθούσε. Με το ένα τρίποντο να ακολουθεί το άλλο, και με επτά συνολικά στην δεύτερη περίοδο, η διαφορά έφτασε στο +27 (62-35), με τον Λυτόπουλο να κλείνει το ημίχρονο με 62-38, χάρη σε τρίποντο πίσω από την σέντρα. Το 69-38 με βολές του Βάρσου ήταν η υψηλότερη τιμή της διαφοράς (+31), σημείο που ξεκίνησε η σταδιακή επιστροφή των «ροσονέρι» που αποφάσισαν να εμφανιστούν στην Καλλιθέα. Έτσι, με ένα επιμέρους σκορ 2-18. μείωσαν στο 27′ σε 71-56, ενώ έφτασαν την διαφορά αρκετές φορές ως και το -11 στην τέταρτη περίοδο, χωρίς να έχουν τις δυνάμεις να επιστρέψουν περισσότερο, στην δική τους χειρότερη φετινή εμφάνιση.

Έκανε το μπαμ ο Έσπερος (basketblog.gr)

Το αποτέλεσμα της αγωνιστικής πέτυχε ο Έσπερος, ο οποίος επικράτησε του Παγκρατίου με 96-83 στην καλύτερη μέχρι τώρα εμφάνιση της ομάδας στο φετινό πρωτάθλημα. Οι γηπεδούχοι, αφού ξεπέρασαν το βάρος των συνεχόμενων ηττών την προηγούμενη αγωνιστική, ήθελαν να τεστάρουν τη δυναμική τους κόντρα σε έναν ισχυρό αντίπαλο με διαφορετικούς στόχους. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με τον ιδανικότερο τρόπο τον αγώνα χτίζοντας από νωρίς διψήφια διαφορά πόντων και μάλιστα, έχοντας μεγάλα ποσοστά ευστοχίας από τα 6,75, κατάφεραν να πετύχουν 62 πόντους στο α’ ημίχρονο, σε μία εκπληκτική παρουσία στο παρκέ. Το Παγκράτι προσπάθησε να μαζέψει τη διαφορά στο β’ ημίχρονο, όμως δεν ήταν αρκετή η προσπάθεια, με τους παίκτες του Αντώνη Μάντζαρη να παίρνουν μία πολύ σημαντική νίκη και κυρίως ψυχολογία ενόψει της συνέχειας. Κορυφαίος για ένα ακόμα παιχνίδι ο σουτέρ Γιάννης Μάριος Γραμματικός με 15 πόντους και 3 τρίποντα, ενώ εξαιρετικός ήταν ο Κλαούντιο Χαρούνι με 19 πόντους.